Past Hall of Fame Inductees

1930s
H. Ward, 1930: football, basketball, track
E. Greene, 1932: football, track, basketball
 
H. Reich, 1935
T. Ford, 1936: football, basketball
E. Levine, 1937
L. Wanamaker, 1937: football, basketball
L. Eschen, 1938
H. McIntosh, 1939
L. Schultz, 1939

1940s
W. Eschen, 1940: football, basketball, baseball
D. Pantuso, 1940
J. Perry, 1940
F. DePatto, 1941: football, basketball, baseball
W. Jennings, 1941: baseball
H. Johnson, 1941
P. Taylor, 1941: wrestling
H. Hoffman, 1942: football, basketball, baseball
J. Bryne, 1943: football, basketball, baseball
A. D'Avanzo, 1944
J. Hoffman, 1946: football, basketball
B. Miele, 1946: football, track
R. Consiglio, 1949: football, basketball, track
J. Hoffman, 1949: football, basketball, baseball

1950s
R. MacKenzie, 1951: cross country, track
R. Manning, 1951: football, wrestling, baseball
T. Jackson, 1952: football, track
L. Brentnall, 1953: football, basketball, track, baseball
D. Brown, 1953: football, track
J. Scully, 1953
N. Tarantino, 1953: football
P. Van Dunk, 1953: football, wrestling, track
R. Errico, 1954
P. Pulis, 1955: track
W. White, 1957: football, wrestling

Peter Greene, 1957:  cross country, football, basketball, track, baseball

Frank Persichetti, 1955:  football, track

1960s
B. Mottola, 1960
C. Ward, 1960: wrestling
G. McMillan, 1961: football, wrestling
D. Rounds, 1961
J. Canty, 1962: wrestling
D. Ward, 1962: wrestling
J. Bang, 1965: football, basketball
E. Watts, 1965: wrestling
B. Conklin, 1966: football, wrestling
K. Doyle, 1966: football, basketball, track
R. Schumacher, 1966: football, wrestling
T. St. Lawrence, 1966: football, basketball, track
J. Eschen, 1967: basketball, baseball 
L. Klepper, 1969: wrestling 

John Morley, 1969:  basketball, track

John Wallach, 1963:  wrestling, service award


1970s
P. Ciccone, 1970: football
S. Shuart, 1970: football, basketball 
J.B. St Angelo, 1970: football, basketball, baseball
J. Alleva, 1971: football, basketball, baseball
D. Consiglio Burnett, 1972: basketball, softball, tennis
D. Karkos, 1972: football, wrestling, baseball 
M. Hagon, 1974: cross country, track
J. Rigoli, 1974: basketball, baseball 
K. Snider, 1974: basketball, lacrosse
A. Savarese, 1976: football, wrestling 
J. Chisholm, 1977: cross country, track
W. Sipperly, 1977: football, lacrosse
A. Albans, 1978: track 
D. Halstead, 1978: basketball, softball
K. Harty, 1979: field hockey 
P. Reynar, 1979: track
S. Steckler, 1979: softball  

Ron Barrera, 1977:  track

Mike Farrell 1976 Lacrosse

1980s
M. Fitzpatrick, 1980: football, lacrosse
D. McNally, 1980: football, wrestling, lacrosse
J. Moran, 1980: basketball, soccer, softball
L. Newsom, 1980: track
B. White Jr., 1980: football, wrestling
T. DeFrancesco, 1981: football, baseball
H. Levy, 1981: basketball, track
G. Mulderig-Allard, 1981: swimming 
L. Rivera, 1981: track 

Joe Savarese, 1981:  hockey, lacrosse

Carl Marinaccio, 1981:  football, wrestling, lacrosse

M. Sparago, 1982: football, ice hockey, lacrosse
W. Weiss,, 1982: football, baseball, track
S. Iskowitz, 1983: basketball, soccer, softball 
P. Galindez 1983: football, wrestling, track 
N. Rosenfeld, 1983: track
J. Van Wie, 1983: cross country, track

S. Greco, 1984: football, wrestling, lacrosse 
K. Salemo, 1984: lacrosse
R. Tice, 1984: track
T. DiFalco, 1985: track
Barry Greenberg, 1985:  football, lacrosse
K. Conklin-Sullivan, 1986: soccer, softball
R. Turer, 1986: football, basketball, baseball
S. Cronin, 1987: track 
D. Munoz, 1987: football, track, baseball
L. Nolan, 1987: field hockey, lacrosse
D. Sepulveda, 1987: soccer, track 
D. Veverka, 1987: track
D. Dugan, 1988: cross country, track 
K. Lyons, 1988: basketball, volleyball, track
K. Munoz, 1988: football, baseball, track 
D. Sepulveda, 1988: track
J. Budnick Casey, 1989: swimming
D. Kennedy, 1989: basketball, lactosse 

Thomas McCarren 1989 Hockey

William Haggerty 1985 Football, Hockey, & Lacrosse

Jennifer Wickes Ullman-1981: Diving

Rob Schelling 1989-Hockey & Baseball

Kirk Emmons 1989-Hockey & Baseball


 
1990s
A. Guccione, 1990: track 
S. Jackson, 1990: field hockey, track
T. DiTore, 1991: football, wrestling
K. McCarren, 1991: football, ice hockey 
C. Matteotti, 1991: football, wrestling
J. Spiegelman, 1991: football, wrestling
C. Iodice, 1992: basketball, soccer & lacrosse
P.J. Bory, 1996: wrestling
G. Powell, 1997: wrestling
K. Farrison, 1999: football, wrestling & baseball

Sue (Fitzgerald) Pariot, 1992:  field hockey, track, lacrosse

Tim Cox, 1991:  cross country, track

Misty Scott, 1999:  track

Megan Howell 1999 XC & Track

Elizabeth Paoli-Case 1994 Field Hockey & Lacrosse  

2000s
J. Romaniuk, 2001: cross country, track

Garry Bakker, 2001:  basketball, baseball

Crysti Foote, 2002:  basketball, lacrosse

2010s


Teams
1938: Football
1946-49: Boys' basketball
1962: Wrestling 
(Coach: George Fuge)
1963-1970 Wrestling Teams (Coach: Guy Guccione)
1979: Football
1988 Girls' Swim Team (Coach: Joan Neuendorf)
1992: ice hockey (Coach: 
(John Orlando), Boys' cross country (Coach: Joe Biddy)

2000: Girls' Lacrosse (Coach: John Callanan)




Coaches
John Dembnicki, 1948
George Fuge, 1991
Guy Guccione, 1992
Joseph St. Lawrence, 1993
Nancy St. Lawrence, 1994
J. Glacker, 1995
John Orlando, 1996
N. Mottola, 1999
Peter Birmingham, 2001
Joseph Grasso, 2004
J. Magurno, 2006
Bob Veltidi, 2015
Tom McTaggart, 2015
Joe Biddy 2017
Retired Jerseys
Robert Bates, 1966: #81
John Horton, 1966: #65
Lori Nolan, 1987: #49

Vinny Crotty 2010 # 22 & #19

Chris Konkowski 2010 #15 & #7